

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | Multiplying DAC |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Reference Type | External |
| Settling Time | 2 µs |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | Yes |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 43
Distributors
pcbx
Unit Price$17.35658
Ext.Price$17.35658
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $17.35658 | $17.35658 |
| 10 | $13.99550 | $139.95500 |
| 25 | $13.46006 | $336.50150 |
| 50 | $12.94510 | $647.25500 |
| 100 | $12.44985 | $1244.98500 |
| 300 | $11.97354 | $3592.06200 |
| 500 | $11.51537 | $5757.68500 |
